9 C
Suceava
aprilie 22, 2024
National

Iașul își consolidează relația cu Republica Moldova


* „Interconectarea din cadrul Euroregiunii Siret – Prut – Nistru va ajuta administrațiile publice din ambele state să acceseze fonduri europene nerambursabile și să implementeze proiecte care să asigure prosperitatea comunităților noastre”, susține Costel Alexe, președintele Consiliului Județean Iași și al ESPN

Președintele Consiliului Județean Iași, Costel Alexe, a participat, ieri, la Hîncești, în Republica Moldova, la ședința Consiliului Director al Asociației Euroregiunea Siret – Prut – Nistru, al cărei președinte este. În cadrul ședinței a fost aprobată cererea de aderare a raionului Taraclia la Asociația Euroregiunea Siret – Prut – Nistru (ESPN) și au fost discutate proiectele care vor fi depuse în cadrul Programului Interreg NEXT România-Republica Moldova 2021-2027. „De la preluarea Președinției AESPN am susținut că prin intermediul acesteia trebuie să consolidăm colaborarea transfrontalieră și relațiile bilaterale dintre România și Republica Moldova. Interconectarea din cadrul Euroregiunii Siret – Prut – Nistru va ajuta administrațiile publice din ambele state să acceseze fonduri europene nerambursabile și să implementeze proiecte care să asigure prosperitatea comunităților noastre. AESPN este un instrument prin care putem contribui concret la racordarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană și să îndeplinim, astfel, împreună unul dintre obiectivele acordului în baza căruia România oferă asistență financiară nerambursabilă de 100 de milioane de euro Guvernului de la Chișinău. Îi asigur pe toți partenerii noștri de peste Prut că au în Consiliul Județean Iași un susținător în parcursul lor democratic și european”, a declarat președintele Consiliului Județean Iași, Costel Alexe.

Prin aderarea raionului Taraclia, Asociația Euroregiunea Siret-Prut-Nistru reunește acum 30 de raioane din cele 32 ale Republicii Moldova, Municipiul Bălți, Unitatea Teritorial Autonomă Găgăuzia și 5 județe din România, respectiv Iași, Bistrița-Năsăud, Neamț, Prahova și Buzău. Denisa PINTILIE

Puncte preluare anunturi  „Evenimentul Regional al Moldovei”  in Iasi

<>

Citește mai mult – Sursa Google News

Related posts

O nouă locație turistică s-a dezvoltat în România: Aspectul său este uimitor și are peste 100 de unități de cazare

admin

Obligația României de a respecta deciziile CEDO în legătură cu drepturile indivizilor cu deficiențe intelectuale

admin

O așezare rurală puțin cunoscută din România, care atrage atenția în Europa: vizitatorii străini sunt captivați/ Clip video

admin

Leave a Comment